Okul

Atatürk’ün Son Günleri Özet

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ve ulu önderi olan Mustafa Kemal Atatürk’ün son günlerine dair yaşanmışlıkları özet olarak sizlere aktaracağız. Atatürk’ün hayatı ile ilgili bilmeniz gerekenlerdir.

Atatürk, bütün hayatını milleti için adamıştır. Sağlık durumu 1937 yılında git gide kötüleşmeye başladı. O yıllarda Hatay sınır dışında bulunuyordu, son görev olarak Hatay’ın ülke sınırlarına dahil edilmesi için çaba göstermiştir. Güney illeri için geziye çıkma kararı aldı. Geziden sonra hastalık daha çok artmıştır. Doktorlarının uyarılarına rağmen vatan sevgisi daha ağır basarak geçmesine neden olmuştur. Son günlerini birde vasiyetini yazmakla geçirmiştir. Türkiye’nin geleceği olduğu düşündüğü Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumuna servetinin önemli bir kısmını bırakmıştır. Son isteği ise Cumhuriyetin 15. yıl kutlamasında Ankara’da olmaktı.

Atatürk tüm vasiyetine rağmen 8 Kasım günü komaya girerek yas tutmaya başlamıştır. 10 Kasım 1938 tarihinde sabah 09.05’te gözerini yumdu. Atatürk sonsuzluğa uğurlanarak tüm ülkede yas ilan edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu