Aydınlatma Teknolojisinin Gelişimine Katkıda Bulunan Bilim Adamları

Aydınlatma araçlarının gelişimi insanlığın yeni bir çağa atlamasında önayak olmuştur. Bilimin ve teknolojinin hızla gelişerek insan hayatına hizmet ettiği bir gerçek olarak gün yüzüne çıkmıştır.

İngiliz bilim adamı Humprey Davy 1802 yılında platin ince şeritten geçirerek ışığın elde edildiğini fark etmiştir. Elde edilen ışık parlak değil ama önemli bir buluş olmuştu. Çalışmalarını uzun süre boyunca sürdürmüştür. Karbon çubuklardan yararlanarak ark lambasının icat etmiştir. İngiliz Kraliyet Enstitüsü’nde sunum yaparak gerçekleştirdi.

İngiliz bilim adamı Warren de la Rue 1840 yılında vakumlanmış tüp içinde bobin sarımlı platin tellerde akım geçirerek çok verimli olmamasına rağmen aydınlatma teknolojisini geliştirdi.

Joseph Swan 1840 yılında karbonize edilmiş kağıt filamanı kullanarak ilk işlevsel ampulü geliştirdi.

Sir Eliot Thomas benzer bir teknoloji ile ampulü icat etti. Çalışmalar sayesinde bambu filamanlı lamba icat edildi.

Lamba ve elektriğin gelişiminde en önemli katkı Thomas Edison tarafından yapılmıştır. İlk ampulü icat eden olmamasına rağmen geliştirerek işlevliğini arttırdı. Uzun süreli yanan ve günümüzün ampullerine örnek olarak teknolojinin sağlanmasında etkinlik göstermiştir. Pratik şekilde aydınlatma cihazlarını kullanarak faydasını arttırdı. İlk ampul şirketini kurarak aydınlatma sektöründe önemli adımlar atmıştır. Şirketini ayakta tutamadı ama bankacılarla anlaşma yaparak önemli kazançlar sağlamıştır. General Electric, Edison tarafından kurulan büyük bir firmadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz