Okul

Ayıkla Pirincin Taşını Deyiminin Anlamı

Ayıkla pirincin taşını bir deyimdir. Karmaşık bir durum içerisindeyken kullanılan bu deyim uzun yıllar önce Türkçeye girmiştir.

Deyim Nedir?
Kalıplaşmış söz grupları olan deyimlerin kelimelerinin yerleri değiştirilemezdir. Kelimelerin yerlerine aynı anlamda bile olsa başka kelimeler getirilemez. Deyimler genellikle gerçek anlamlarının dışında kullanılır. Deyimlere örnek olarak ağzını aramak, elinden geleni ardına koymamak, ateş pahası verilebilir.

Ayıkla Pirincin Taşını Ne demektir?
Karmaşık, içinden çıkılamaz bir durumda olanların kullandığı bu deyim durumun ne kadar içinden çıkılmasının güç olduğunu ifade etmeyi amaçlar. Gerçekten taşları toplamayla alakası olmayan bu cümle çok kullanılan deyimler arasındadır. Bu deyime örnek cümle olarak ‘o kadar çok yalan söyledim ki simdi ayıkla pirincin taşını’ verilebilir.

Ayıkla Pirincin Taşını Deyiminin Hikâyesi
Bir gün iki kadın beraber pirinç ayıklıyormuş birinin güzel mi güzel bir kızı varmış. Kızı her hafta biri istemeye geliyormuş. Ama kız kimseyi istemiyormuş. Kızın annesi diğer kadına dert yanmaya başlamış. Olanları dinleyen kadın ‘senin işin zor kızına talip gelmesine rağmen kızın kimseyi istemiyor şimdi ayıkla bakalım pirincin taşını’ demiş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu