Okul

Babadan Mal Kalır, Kemal Kalmaz Atasözünün Anlamı

Babamız bizim için ideal bir insan olarak geleceğimizi daim düşünür. Çocuklarının daha iyi bir yaşam sürdürebilmesi için devamlı çalışarak kenara birikim yapar. Sahip olduğu en büyük değerler biz olduğumuzdan dolayı vefatından sonra malı mülkü bize gelecektir. Babamız güzel hatırlanır ve bıraktıklarından dolayı minnettar olunur.

Babadan kalan sadece mal olur. Aslında büyüklerimiz yaşadığı zaman onlardan alacağımız değerlerden birisi olgunluk ve fazileti olacaktır. Mirasların en büyüğü olup bize olan değerleri yansıtacaktır. Babamızdan alabileceğimiz manevi değerler olup insanlar bizi tanırken babamızın kim olduğunu bilecektir. Babamızdan alacaklarımız ile tanınmamız manevi olarak değerlerimizi arttırmış olacaktır. İnsanın kendi atasından alacağı güzellikler onun güzel hatırlanmasını sağlar.

Babamızın malı kalacağı için asla olgunluğu özelliği kalmadığı gibi bizim onu kazanmamız gerektiğini gösterir. Biz kendi değerlerimizi bilerek hareket ettiğimiz sürece korumuş oluruz. Atalarımız babamızdan mal kalır, kemal kalmaz sözünde de anlatmak istediğine değinmiş olduk. Babamızdan kalan bize maldır gerisini kendimiz kazanırız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu