Okul

Bağımlılık Yapan Maddelere Başlama Nedenleri

Genç yaşlarda yanlış arkadaşlıklar ve merak sonucunda bağımlılık yapan maddelerle tanışılır. Hayatı tanıma ve ergenlik dönemine girilmesiyle kendini kanıtlama çabasında yaşanır. Psikolojik ve ruhsal olarak değişikliklerde kendisini çevresindekilerden üstün göstermesinden olur. Uyuşturucu, sigara ve alkol gibi bağımlılık yapan maddeler stresli olduğumuz dönemlerde yaşanmaktadır. Zayıfsa arkadaşlarının kontrolüne girerek onların kötü alışkanlıkları varsa tanışması kaçınılmaz olur. Alışkanlık haline getiren maddeler insan sağlığını ciddi anlamda tehdit etmektedir.

Bağımlılık yapan maddelerin kısa süreli insanlara her şeyi unutturup mutlu etmesinden dolayı insanlara cazip gelmektedir. Zaman içinde devamlı mutluluğa ulaşılacağı düşünülmesi alışkanlık haline gelmesine neden oluyor. Alışkanlık haline gelmesi vücutta ciddi zararlara sebep olmaktadır. Ölümcül hastalıklara sebep olduğu gibi madde bulunamadığı takdirde krizlere sebep olmaktadır.

Zararlı maddelere bir çeşit alışkanlığa sahip olan insanlardan uzak durulmalıdır. İyi bir şey veya erkeklik göstergesi olarak görülmemesi gerekir. Bu tür düşünceler zararlı maddelere olan alışkanlığı arttırarak kişilere zarar vermektedir. Bağımlılık başladığında kurtulmasının oldukça zor olması hiç başlamamak için bin sebepten biridir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu