Dini Bilgiler

İslamda Temizliğin Önemi

İslam dini ruh temizliği olduğu kadar beden temizliğine de önem vermektedir. İbadet ederken tanrının huzurunda olduğumuzu unutmamalıyız. Görünüşümüze ve duruşumuza oldukça dikkat etmeliyiz. Temizliğin imamdan geldiğini unutmamalıyız. Bedenimizi, ruhumuz temiz tutarak Allah’ın huzuruna öyle çıkmalıyız. Allah sevgisini kazananlar saygı kazanır değer görürler.

Peygamber efendimiz temizliğine daima önem vermiştir. Manevi olarak temizlik insanlı huzurlu hissettirmektedir. İslam dininde beden temizliği, kıyafet, saç temizliği, diş temizliği hepsi önem taşımaktadır. Kirli tozlu elbiselerden uzak durarak düzenli olarak temizliğin yapılması gereklidir. Temiz olduğumuz zaman iman etmiş olacağımızdır. Özenli ve düzenli olarak Allah’ın huzuruna çıkarak ibadet etmek çok sevap olmaktadır. Gerçek ibadete ulaşmak için mutlaka ibadetin şartlarını yerine getirmeliyiz.

Pis olmak toplum tarafından hoş karşılanmadığı gibi ibadet kabul edilmez. Temizlik güzel bir şey olduğu gibi güzellikler İslam dininde de yer almaktadır. Doğru ve güzel ibadet etmek insanlara fayda sağlayarak yol gösterir. İbadet edilmeden önce mutlaka temizliğe ulaşmalıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu