Okul

Barajlar Olmasaydı Ne Olurdu

Barajlar uygun dağlık alanlarda temiz su kaynaklarının birikimi sağlanması için yapılmakta. Yağmur sularının, temiz suların dağlardan akarak barajı doldurmakta. Şebekelerden dağıtım yapılarak evimizde musluk suyu yani içtiğimiz su olarak kullanılmakta. Barajların temiz su kaynaklarını depolaması sayesinde sağlıklı yaşayabiliyoruz. İçtiğimiz suyun temiz olması önemlidir. Sağlıklı kalabilmek için temiz su kaynaklarımızın muhafaza edilen barajlar korunmalıdır. Barajlar aynı zamanda elektrik üretiminde kullanılır. Hidroelektrik santrallerinde suyun gücüyle birlikte oldukça yüksek miktarda elektrik üretimi yapılmaktadır. Bu sayede kendi elektrik enerjimizi karşılayabilir haldeyiz.

Barajlar olmasaydı eskiden olduğu gibi içme suyumuzu kuyudan çekerdik. Yağmur suyunu biriktirir, temiz su elde ederdik. Sağlıklı olarak istediğimizde suyumuzu içemezdik, sağlıklı kalmamız için gereklidir. Hastalıklardan korunarak sağlıklı bir şekilde yaşıyorsak temiz su kaynaklarına sahip olduğumuzdandır. Temizlenmek için kullanacağımız suyumuz olmazdı. Beden temizliğimizi sık yapamadığımız yara bere içerisinde kalırdık.

Elektrik üretiminde barajları kullanamazdık. Doğanın bize sunduğu imkanlardan tam faydalanamadığımızdan dolayı elektrik açısından eksikliğimiz olurdu. Nükleer santraller kurulur çevremizde zarar verirdi. Doğamız git gide zarar görerek yok olma eşiğine gelirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu