Okul

El Sanatlarımızın Tanıtılması Yaşatılması Niçin Önemlidir

Kültürümüzün çok yönlü gelişme göstermektedir. El sanatları toplumun önemli parçasını temsil etmekte. El emeği göz nuru ile yapılan eserlerimiz ülkemizden dünyaya yayılmaktadır. Bir milletin sahip oldukları o ülkenin kültürel değerlerinin bütünüdür. El sanatları olarak ortaya çıkardığımız eserler milletimizin gelişerek önemli yere ulaşmasını sağlar. El sanatlarının korunması ve yaşatılması için milletimiz için öneme sahiptir. Bir milletin değerleri kaybolduğu zaman kültürel olarak kayıplar yaşarlar. O milletin sahip olduğu özellikleri içinde barındırır.

Her milletin yüzlerce yıllık geçmişinden kalan değerleri vardır. Bizim kültürümüzün bir parçası da el sanatlarıdır. Yapılan eşyalar, tasarımlar kültürümüzün zenginliğini gösterir. Diğer ülkelere tanıtılarak kültürümüzün ne kadar geniş olduğunu anlatılır. Turist bakımından büyük ilgi gösterir. İlgisini çeken sanatlarımızın biri halı ve kilim dokumacılığı olmakta. Turistik bölgelerde halı ve kilimlerimiz yabancılar tarafından büyük ilgi görmektedir. Bölge halkı ticaretini yaparak ihtiyacı olan gelirleri buradan karşılar. Turistlerin ülkemize daha çok döviz bırakması, kalkınmamız için önemlidir. El sanatların korunması, gelecek nesillere taşınması haylice önemlidir.

Gelenekler el sanatlarımız zamanla kaybolurken sahip çıkarak tanıtılmalı. Gerek broşürler, tanıtım reklamlarıyla uluslararası tanıtım sağlanmalıdır. İstanbul kültür başkenti nasıl seçildiyse el emeklerimizde geleceğimiz olmakta. Sanayi alanında makineleşmenin sağlandığı becerilerle kalkınmamız olur. El yapımı eserlerin dünya genelinde fuarlarda stantlarda tanıtılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu