Okul

Başarı İçin Çalışmak mı Zeka mı Önemlidir Münazara

Yazımızda başarı için zeka ve başarının önemine dair münazara olacak. Sizlere ikisinin önemine dair münazara bilgisi aktaracağız.

Çalışmak:

Başarılı olmak için gereken doğru çalışmaktır. Çok çalışmak beraberinde başarı getirmez. Önemli olan düzenli olarak periyodik çalışmaların yapılmasıdır. Ülkemizde çalışmalar genelde son günlere bırakılır ve öğrenilmez. Ezbere olan çalışmalar kısa süreli olacaktır. İnsanlar tam bilgiye sahip olmayıp anlamadıklarından dolayı çalışmak anlamsız kalırdı. Düzenli çalışmak beraberinde bilginin anlaşılmasını getirmektedir. İleri zeka ya da üstün zekaya sahip olmaya gerek yoktur. Zeka akıl yürütme ve kavrama anlamına gelir. Bilgileri akıllıca yürütmek gerekmektedir.

Akıl yürütmek öğrenilen bilginin kullanılmasıdır. Sınavdan önce öğrenen bilgilerin nasıl kullanılabileceği öğrenilmelidir. Söylemekte ve öğrenme gücüne işaret eder. Çalışmakla başarılı olunabilir ancak zeka da bilginin kullanılmasında gereklidir.

Bilim insanları tarih boyunca geri zekalı olarak görülerek okuldan uzaklaştırıldılar. Kendilerini çalışmaya veren bilim insanları kısa zamanda zekalarını geliştirerek öğrenime açık oldular. Düşünceler devam ederken çalışmalar sonuç vererek icatlara imkan tanımıştır.

Zeka:

İnsanın öğrendikleri kavraması için zekasını kullanmalıdır. Zekanın kavrama gücü aklın yeteneğinin ürünüdür. Başarılı insan zeki kabul edilir. Ülkemizde zeka seviyesi orta düzeylerde seyretmektedir. Zeki insanlar diğerlerinden ayrılır kendini belli eder. Sınavdan hemen önce öğrenilen bilgiler kısa süreli hafıza da kalır. Bilginin bu tür kullanılması unutulmasına sebep olmaktadır. Tarihte birçok bilim adamı zeka geriliğinden atıldığı doğru ama onlar çalışarak başarıya ulaşmışlardır. Zeki insan çalışmadığı sürece zekiliğini ortaya çıkartamaz. Zeki olmak tek başına yeterli değil faaliyete geçirilmesi gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu