Okul

Güzel Söz Sadakadır Hadisi İle İlgili Kompozisyon

Güzel söz İslam dininde sadaka yerine de geçmektedir. Peygamberin din amaçlı söylediği güzel sözler ve davranışlardan ortaya çıkmıştır. Peygamber hadisleri dini olarak görür, dini inançların oluşmasında etkili sözler ve davranışların önemli olduğunu gösterirdi. Vahyin indiği Peygamber, gelen mesajı halka iletmek için güzel söz ve davranışlardan geçtiğini biliyordu.

Güzel davranış ve sözler insanların yüreklerini etkilemiştir. Bütün tartışma konuları fikri zeminlerde güzel sözlerle çözüleceğidir. Yumuşak huylu ve tatlı dilli biri karşısındaki kişiyi ikna eder. Güzel sözlerle İslam dinine davet edebilir ona yol gösterebilir. Öyle ki zorlukların aşılmasında etkilidir. İnsana yardım eder ve zor durumda kaldığında yardımcısıdır.

Güzel sözün sadaka kabul edilmesi iyiliğin, güzelliğin ve dürüstlüğün etkisidir. İnsanı iyiliğe teşvik eder. İnsanı insan yapan değerler olarak görülür. Bu nedenle güzel sözlü olmak en başta insan olmanın gerekliliği ve Müslüman olmanın şartlarındandır. Sözü güzel olanın kalbi de güzeldir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu