Okul

Üretim Dağıtım ve Tüketim Arasındaki İlişki

Üretim, dağıtım ve tüketim birbirlerini tamamlayan bağlardan oluşur. Aralarında sıkı bir iletişim olup örneğin tarım faaliyetlerinde elde edilen ürünler sanayi tesislerine gider. İkinci aşamada çeşitli işlemlere maruz kalarak ulaşım ağı sayesinde tüketiciye ulaştırılır. Tüketici tarafından tüketilerek üretimden tüketime kadar sıkı bağ vardır.

Üretim insanların ihtiyaçlarını karşılamak adına hammaddenin bulunduğu yerlerde kurulan sanayi alanlarında ağırlık verilmesidir.

Üretilen ürünler için ikinci aşama dağıtımdır. Çeşitli bölgelerde kurulan üretim merkezlerinden çıkacak ürünler satışı yapılması için gerekli alanlara dağıtımı gerçekleştirilir.

Satış yerlerinden tüketici tarafından alınan ürünler tüketilmektedir. Birbirlerini sırası ile bağlayan değerlerdir.

Tüketicide gelen talep doğrultusunda üretim oranı belirlenerek yerine göre dağıtımı gerçekleşir. Dağıtım ağı sayesinde üretilen ürünler tüketiciye ulaştırılmaktadır. Teknolojik gelişmeler üretim, dağıtım ve tüketimi birlikte etkiler.

Sektörlere göre üretim, dağıtım ve tüketimin arasındaki değerler daha farklı önem gösterebilir. Tarımcılıkta dağıtım önemli olurken, hayvancılıkta üretim daha önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu