Okul

Batıl İnançlar ile ilgili Hikayeler

Batıl inançlar dinen yeri olmayan inançların halk arasında yaygınlaşması sonucunda oluşan hurafelerdir. İnsanlar tarafından uydurulan, aslı gerçeği olmayan inançlar batıl inançlar sınıfına dahil edilir. Batıl inançlar çeşitli hikayelere dayatılarak halk arasında yaygınlaştırılmıştır.

Kara kedi görmek şansızlık getirir

Gözümüze kara kedi gözüktüğü zaman şanssızlık getireceğine inanılır. Şanssızlığın gitmesi için mutlaka beyaz kedi görülmesi gerekir. Görmediğimiz zaman işlerimiz yolunda gitmez ve şansız olarak el attığımız bütün işlerde kayıp yaşarız.

At nalı ve şans

Atların bulunduğu ülkelerde at nallarının insanlara şans getirdiği inanılır. Demir yeryüzünde keşfedilmesi ile insanlar tarafından uzun yıllar boyunca kullanılmıştır. Sertliğine ve güçlülüğüne inanılır.

At nalına bir tane çivi çakılarak asıldığı yerdekilere şans getirdiğine inanılmıştır. At nallarını bazen yanında taşıyan insanlarda görülmüştür. Hıristiyanlara özgü inanışlardan birsi olup inançları doğrultusunda şans getirdiği kabul edilmiştir.

Caterbury Kilisesi’nin başpiskoposu St. Dunstan din adamı olmadan önce nalbantlık yaparmış. Şeytan kılık değiştirerek iş yerine gelerek at ayağına benzeyen ayaklarına nal takmasını ister. Şeytanı tanıması ile ona ayaklarına nal çakabilmesi için zincirle bağlaması gerektiğini söyler. Şeytanı bağladıktan sonra nalları çok acı ve ızdırap verici şekilde çaktığından şeytan özür diler. Allah’a inanan kişilerin evine girmeyeceğine dair söz istenir ve sözü verir. At nalı da o günden itibaren evlere şans getirdiğine inanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu