Bebek Emzirmek Orucu Bozar mı?

Ramazan ayında davranışlarımız önemli olup, orucun farz olan kişiler için yaptıkları hareketler orucunu bozmaması gerekmektedir. Her davranış orucumuzu farkında olmadan bozabilir. Bu durumlara karşı hadisler ve Kuranda yer alan bilgileri doğrultusunda hareket ederiz. Oruç tutarken hareketlerimize dikkat etmeniz gerekirken bu zamandan önce bebeği olan annelerin çocuklarını emzirmeleri orucu bozar mı sorusu ile karşılaştık.

Bebek emzirilmesi annelerin veya süt annelerin oruçlarını bozmazlar. Kaç aylık olursa olsun bu şekilde bebek emzirmenin herhangi bir sakıncası yoktur. Bebek emziren anneler oruç tutabilir, emzikli olmak oruca mani olmamaktadır.

Oruç durumunda vücuda giren her şey orucumuzu bozmaktadır. Annelerin bebek emzirmesi durumunda oruçları bozulmayarak devam ettirebilirler.

Annelerin, aç kalması durumunda karınlarının doyması için yemek yiyebilirler. Bu nedenden dolayı ramazan ayında oruç tutmayarak daha sonra kaza edilebilir. Anne adayları için dinimiz oldukça merhametli olup gerektiğinde ihtiyaçlarını karşılayarak ramazandan sonra bu günleri tek gün olarak kaza edebilecelerdir.

Orucunun kazasını tutacak olan kadınların niyeti “Niyet ettim Allah rızası için vaktinde tutamadığım ramazan orucunun kazasını tutmaya” şeklinde olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz