Okul

Besinleri Niçin Taze Tüketmek Gerekir

Sağlıklı kalabilmek için yediğimiz içtiğimiz yiyeceklere dikkat etmeliyiz. Besinler tarladan üretildikleri yerden sonra tüketilmeli. Uzun süre bekletilen yiyecekler besleyici özelliklerini kaybeder, vitamin ve mineralleri azalır, vücudumuza sağlayacağı faydalar azalır.

Besinler vücut sağlığımız için önemlidir. Sebze ve meyveleri dondurarak, ambalajlanarak saklanması zamanla besin değerini düşürmektedir. Sebzelerin besin değerlerini azaltarak vitamin ve mineraller azalır. Yediğimiz yiyecek ve içeceklerin miktarları önemlidir. Yetiştiği topraklarda kısa sürede büyüyen gelişen besinler zaman içerisinde vücudumuz tarafından sindirilir. Besin değerlerini azalttığı gibi beslenmemiz az olur. Sağlıklı besleneceğimizi düşünürken gereğinden daha az besleniriz. Vitamin kaynağı olarak gördüğümüz meyveler olduğu kadar vermezler.

Besinlerden en iyi şekilde yararlanmak için yediğimiz içtiğimiz şeyler taze olmalıdır. Bayatlamış ya da çeşitli maddelerle ömrü uzatılmış gıdalardan uzak durulmalıdır. İçine ilave edilen çeşitli karışımlar insan sağlığını kısa sürede etkilemese dahi uzun sürede etkiliyor. Domates yaz meyvesi olduğundan dolayı kışın yetişse dahi faydasını yeterince alamayız. Serada doğal ortamı dışında yetişen sebze olmasından dolayıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu