Okul

Yıkanmadan Tüketilen Sebze ve Meyvelerin Hangi Hastalıklara Yol Açar

Yediğimiz meyve ve sebzeler ilk önce tarlada yetişir ardından hallere gelir ve pazarlardan bize ulaşır. Bir çok elde dolaştığı gibi toz toprakla da sarılmış olurlar. Üzerinde ne olduğunu bilmediğimizden dolayı sağlığımız için önce yıkarız. Suyla yıkadıktan sonra mutfağımıza girerek yemeklerimize ve sofralarımıza kadar ulaşır. Meyve ve sebze tüketirken temiz olması önemlidir. Temizlenmeyen yiyeceklerde bulunan bakterilerden dolayı çeşitli hastalıklara yol açabilir. Sağlıklı kalabilmek için yediğimiz içtiğimiz yiyeceklere dikkat etmemiz gerekmektedir. Temizliğin önemini yediğimiz yiyeceklerden de anlayabiliriz.

Her insanın beslenmesi için gerekli olan sebze ve meyveleri yıkamadan tüketmemeliyiz. Üzerlerinde bulunacak bakterilerden dolayı hastalığa sebep olabilir. Sebze ve meyveler tüketmeden önce temizlenmeli üzerlerinde bulunan mikroplardan arınması gerekiyor. Sağlıklı besin olması için temizlenmeli, bazı yiyeceklerin kabuklarının soyulması gerekmektedir.

Meyveler ve sebzeler ağaçlarda toprakta yetişmekte. Yetişme sırasında bakteri, mikroba ve toza maruz kalıyor. Gözle görülebilir kirliliklerde olmaktadır. Dış yüzeyinde oluşmuş toprak tabakasında bakteriler bulunur. Yıkamadan yenirse bakteriler vücudumuza girer hastalıklara sebep olur. Böbrek hastalıkları, böbrekte kum, solunum hastalıkları, enfeksiyonlara yol açar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu