Okul

Beydeba’nın Eserleri

Beydeba, ismi ve ırkı hakkında görüşleri sonucunda tarihteki önemli isimlerden birisi olması sağlandı. Rivayetlere göre Çin’e göç ettiği bilinir. Fabl eserleri ile insanlığa can vermiştir. Eserleri Kelile ve Dinme, Ateş Sıcaklığında Dürüstlük Sınavı, Bülbül ile Bağcı, Nasihat-el Külliye.

Fablları arasında en önemli eseri olan Kelile ve Dimne’dir. Depşelem adındaki Hint Hükümdarının döneminde kaleme alarak hükümdara sunmuştur. Bu sayede zalimliği ile tanınan Hint Hükümdarı Depşelem için nasihat verici eser olmuştur.

Eserlerinin türü genelde fabl olarak kaleme alınmıştır. İnsan yaşamından olayların hayvanlara kazandırılan özellikler ile aktarılmasıdır. İnsansı özelliklere sahip olan hayvanlar birbirleri ile konuştukları gibi düşünerek karar verme yetilerine sahip olurlar. Fabllar insanlara ders vermek, nasihat etmek gibi amaçlar taşıyarak yazılır. Beydeba’nın eserleri incelendiğinde didaktik özellikler taşıdığı gözlemlenebilir. Masallara benzerlik gösterne yönlerinin olduğunu da görebilirsiniz.

Eserlerde teşhis ve intak sanatından ilham alınarak ağırlıklı olarak çalışılmıştır.
Beydeba’nın eserleri dünyadaki ilk fabl türlerine örnek gösterilmektedir.
Manzum ve mensur şekillerde kaleme alındığı kesimler bulunmaktadır.
Olaylar serim, düğün ve çözüm bölümleri ile aktarılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu