Okul

Tarımı Etkileyen Faktörler

Tarımsal faaliyetler ülkenin kendi öz kaynaklarını kullanarak yapılan faaliyetlerdendir. İnsanlara katkı sağlayarak önemli gelişmeler sağlamaktadır.

İklim: Tarım ürünlerinin yetişmesi için türüne göre iklime ihtiyaç duyar. Uygun iklimin sağlanması ile ürünlerin yetiştirilmesi mümkündür. Sebze ve meyvelerin farklı yağış, sıcaklığa ihtiyaç duyarak yetişmeleri mümkündür.Pamuk ve arpanın yetişmesi için yaz aylarındaki kuraklık gerekli olurken, çay ve fındık yetişmesinde mevsimsel olarak yağışa ihtiyaç duyulur.

Yükselti: Tarımsal alanlarda ihtiyaçlardan birisi de toprak yükseltisidir. Tarım ürünlerinin bazıları yetişmek için yüksek alanlara ihtiyaç duyarlar. Toprağı elverişli olduğu gibi iklimsel olaylardan da etkilenmelerini belirler. Yükselti artması sonucunda sıcaklık oranı azalır. Örneğin Karadeniz bölgesinde çay yetiştiriciliği oldukça fazla yapılmaktadır.

Toprak: Toprağın türüne göre yetişecek ürünlerde değişir. Kumu topraklar yumrulu bitkiler, yıkanmış topraklarda ise çay ürünlerinin yetiştiriciliği yapılabilmektedir. Topraklar türlerine göre belirlenmektedir. Her toprağın içindeki mineral ve türüne göre yetişecek tarım ürünleri de şekil kazanmaktadır. Normal toprakta her ürün yetişmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu