Okul

Bilgi Tek Başına Bir Güçtür Sözünün Anlamı

Sözler insanlara nasihat ve ders verdikleri gibi hayata tutunarak mücadeleci olmalarını sağlar. Latince söylenen sözlerden birisi de “Bilgi Tek Başına Bir Güçtür”. Anlam olarak oldukça güçlü ve değerli olmaktadır.

Bilgi doğru şekilde kullandığı vakit güçtür. İnsanların ulaşamadıkları yere sahip oldukları bilgi ile ulaşabilirler. Silaha sahip olabilir ama bilginin gücü hepsinden üstün olduğu kabullenilmelidir. Sahip olan kişi doğru kararlar alarak başkalarından daha üstün olduklarını gösterirler. Bilgi insanların zor durumda kaldıkları zaman yol göstericileri olur, her bakımdan insan hayatına katkı sağlayarak onların doğru yolda ilerlemesini sağlayacak erdemdir.

Bilgiye ulaşmak öğrenmekten, çalışmaktan ve araştırmaktan geçer. İnsanlar hevesleri ile bilgiye yöneldikleri vakit güçlü olmamaları elde değil. Ulaşmak istediklerine kolay bir şekilde ulaşarak kontrol etmeleri mümkün olur. Bilgiye giden her yolda insanlar olgunlaşarak kendilerini geliştirirler. Bilgi insanların sahip olacağı en yüksek değerlerden birisi olarak görülmüştür. Tarihte yaşanan savaşların dahi bilgin insanlar tarafından akışı değiştiği bilinir. Yapılan toplar, mancınıklar ve yöntemler sayesinde aşılmayan duvarlar aşıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu