Okul

Vitaminlerin Sağlığımıza Olumlu ve Olumsuz Etkileri

Vitaminler vücut sağlığımız için oldukça önemlidir. Gün içinde alacağımız vitaminler vücut sağlığımız için önemlidir. Meyve ve sebze tüketimini arttırarak gerekli vitamin ihtiyacını kolaylıkla karşılayabiliriz. Vitaminler inorganik maddeler olduğundan dolayı kendi kendine üretime geçemez. Vitaminleri dışarıdan alması gerekir.

Hücrelerin yenilenmesinin hızlanması, hastalıklara karşı direnç, çare olmasıdır. Vitaminlerin yararlı olduğu gibi vücudumuzda koruyucu etki gösterir. Vitaminler sebze ve meyveler dışında çeşitli yapay maddeler sayesinde dahi alınmaktadır.

Vitaminlerin yararları olduğu gibi zararları da vardır. Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi vitaminlerinde öyledir. Belirli tüketim miktarı olduğu sürece sağlığımızı koruyarak yaşamımızı sürdürebiliriz.

Gerektiğinden fazla vücuda vitaminin alınması zehirlenmelere yol açabilir. Meyve ve sebze tüketimine kadar çok olursa olsun vücudumuz bundan belirli seviyede faydalanabilir. Tek seferde aşırı tüketim yapmak vücudumuzda zehirlenmeye neden olabilir. Günlük ve düzenli olarak tüketildiği takdirde vücudumuz vitamin ihtiyacını karşılamış olarak daha sağlıklı olur. belli bir dozu olacağından dengeli beslenmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu