Okul

Biri Yer Biri Bakar Kıyamet Ondan Kopar Anlamı

Dinimiz hoşgörü ve paylaşım dinidir. Varlık sahibi olan insanların zorda olan insanlara yardım etmesi gerektiğini buyurmaktadır. Atalarımızda bunun için “biri yer, biri bakar; kıyamet ondan kopar” sözünü söylemişlerdir. Edinilen tecrübeler doğrultusunda söylenen söz yüzyıllar boyunca kendisini korumuş günümüze kadar ulaşmıştır.

Herkesin yararlanabileceği bir şeyden biri ya da birilerinin yararlanması durumunda kavgalar ayrılıklar ortaya çıkar. Toplum düzenini sağlayan sosyal haktır. Toplumun belirli kısmının yaşadığı zorluklara rağmen kimilerinin refah duygusu içinde yaşamını sürdürmesi kargaşaya yol açar. Barış içinde yaşamak ve devamlılığının sağlanması için eşit haklara sahip olunması gerekmektedir.

Dinen biri karnını doyururken aç olan birine yardım etmeyi buyurmuştur. Sahip olduklarımızı paylaşmak, zor durumda olanlara destek çıkılması gerektiğini anlatır. Günah sayıldığı gibi mümin insanların yapmaması gereken davranışlardır. Hoşgörü ve yardım dini olan İslamiyet’te Allah rızası olarak insanlara yardım edilerek sevap kazanılır. Dünya hayatının geçici olduğunu düşünecek olursak eğer sahip olduklarımızı hayırlar işlemeye adayabiliriz. Bencillik ve cimrilik bizi bir yerlere götürmeyeceği kesindir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu