Okul

Kul Hakkı Nedir Kısaca

İnsanların sahip oldukları manevi ve maddi hakları bir başkası tarafından rızası olmadan elinden alınmasına kul hakkı denir. Allah herkesin rızkını belirlemiş ve yaşamı boyunca çeşitli imkanlarla bunu kendisine sunar. Kullar arasında dil, din, ırk ve cinsiyet ayrılığı yapılmaksızın İslami ıstılahta olan karşılığıdır.

Kul hakkı en temel insanlık hakkıdır, insanların eğitim, sağlık, adalet, inanç, fikir, düşünce hakları vardır. İnsanların sahip oldukları haklar ellerinden alınmamalı ve gerekli saygı gösterilmelidir. Çeşitli şekillerde insanların haklarını ihlal ederek insanlara karşı yapılan haksızlık ve zulümleri içinde barındırır.

Dinen kabul edilemeyen bu davranıştan mümin insanlar uzak durmalıdır. Bir kişinin hakkına çeşitli şekillerde girilmesi durumunda kul hakkı sayılmaktadır. İnsanların hak ve özgürlüklerine zarar vermeyecek derece de hareket edilmelidir. Birinin malını, eşyasını, işini, gücünü, ekmeğini bir şekilde alan insanlar kul hakkına girmiştir. Hatta onun hakkında kötü şeyler söyleyen dahi kul hakkına girdiği söylenir. Bilip bilmeden kimsenin günahı da alınmaması gerekmektedir. Kul hakkı dinen yasaklanmış ve hesabı sorulacak haktır.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu