Okul

İkizler Neden Birbirine ve Ailesine Benzemez

Çocukların oluşumunda anne ve babadan gelen kromozomlar çocuğun DNA’sını belirleyen faktörlerdendir. Anne ve babanın çocuklarının birbirlerinin aynı olması beklenir ama öyle olmaz. İkizlerde aynı şekilde üreme durumunda benzer olması gerekirken çok daha farklı şekillere bürünmüş oldukları görülebilir.

DNA üzerine yapılan araştırmalarda kadın ve erkekten gelen bir set kromozomun birleşmesi sonucunda X kromozomu oluşur. İki parçadan ibaret olan bu kromozomlar DNA’nın birbirlerine sıkıca sarılmış iki kolunu meydana getirir. İkisinin oluşturduğu yeni kromozomun yarısı da komple genleri taşıyarak birleşme gösterir. Bazen kromozomların birleşmeleri XY – XX şeklinde gerçekleşebileceğinden kız erkek cinsiyet farklılığı ortaya çıkar.

Babadan gelen kromozomlar birebir aynısı olmaz farklı olarak gelecek kromozomların yarısı anne adayından gelir. İkizler bu nedenden dolayı hem anne hem de babanın özelliklerini alır ama tıpatıp birbirlerine benzemezler. Anne ve babadan gelecek olan kromozomlar karıştırılmış şekilde çocuğa aktarılarak farklı fiziksel ve psikolojik özellikler taşımaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu