Biyolojik Yöntemlerle Üretilen Ürünler

Biyolojik yöntemlerle üretilen ürünlerin başında sera ürünleri gelir. Seracılık sayesinde mevsimi olmayan meyve ve sebzeler üretilebiliyor. Bir bitkinin üretilmesi için gereken ortam serada yaratılır ve uygun koşullar sayesinde mevsiminde olmayan ürünler elde edilir. Bunun için bitkinin alması gereken su, bulunması gereken sıcaklık ve nem oranları hesaplanır. Bu sayede kış ayında patlıcan, domates gibi sebzeler yiyebilir çilek gibi meyveleri kışın görebilirsiniz.

Genetiği Değiştirilmiş Ürünler
Bir diğer biyolojik yöntem ise bitki ve hayvanların moleküllerini değiştirerek istenileni yaratmaktır. Buna genetiği değiştirilmiş organizmalar (GDO) denir. Biyoteknolojik yöntemle bir canlının özellikleri başka bir canlıya aktarılır bu sayede elde edilmek istenen şeye ulaşılır.

Son günlerde kendinden çok bahsettiren genetiği değiştirilmiş ürünler insan sağlığına zararlı olmalarıyla dikkat çekiyor. Bu ürünler ekolojik dengenin bozulması açısından tehdit oluşturuyor.

Bitkilerde ve Hayvanlarda Klonlama
Bitkiler için kullanılan bu yöntemle son zamanlarda çokça kullanılan böcek ilaçlarına ve son derece zararlı olan bitki virüslerine karşı direnç kazandırılmak amaçlanmıştır.

Hayvanlarda klonlama tekniği ise hayvanlara farklı özellikler kazandırmayı amaçlamıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz