Namaz Kılınması İçin Önceden Yapılması Gereken Hazırlıklar

Tüm Müslümanların, günde 5 kez yapması gereken bir ibadet olan namaz, yerine getirilmeden önce bazı hazırlıkları yapılması gerek bir görevdir. 5 vakit namazında farklı şekilleri ve duaları olsa da, hazırlıkları ortaktır. Bu kurallara uygun şekilde hazırlanıldıktan sonra namaz kılınmalıdır.

Namaz Kılmak İçin Yapılan Kişisel Hazırlıklar
Namaz kılmanın ilk ve en önemli kuralı; abdest almaktır. Abdest almanın belli bir şekli vardır, bu şekle ve kurallara uygun şekilde abdest alınmalıdır. Abdesti bozan bazı durumlar vardır ve bunlardan biri gerçekleşirse, yeniden abdest alınmalı ve o şekilde namaz kılınmalıdır. Namaz kılmaya başlayacak kişinin, tüm kıyafetleri temiz olmalıdır. Lekesiz kıyafetler girilmiş ve uygun şekilde örtünülmüş olunmalıdır.

Namaz Kılmak İçin Yapılması Gereken Mekân Hazırlıkları
En önemli mekân özelliği; namaz kılan kişinin mutlaka kıbleye dönük olmasıdır. Bu kural, namazın kılınmış olması sayılması ile alakalıdır. Namaz kılınacak yerin çok temiz olması gerekir. Mümkünse, namazlık kullanılması uygun olanıdır. Namaz vaktinin geldiğini söyleyen ezan duyulduğunda, niyet ederek namaza başlanmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz