Okul

Bowling Nedir? Nasıl Oynanır?

Bowling, modern Avrupalılarının daha yaygın olarak Amerikalıların oynadığı oyunlardandır. Eğlenceli ve hobi oyunu olarak belli bir güzergah üzerindeki lobutları devirerek oynanan oyun olmaktadır. Bownling topu kendisine özel bir şekilde yapılarak üç parmak kısmı olup buralardan tutarak düz bir tahtanın üzerinde fırlatılarak lobutları yıkarak oyun olmaktadır. Yaygın ve sevilen oyunlardan olup genelde gelişmiş ülkelerde daha sık şekilde oynanmaktadır.

Günümüzde gelişen teknoloji ile lobutlar bilgisayar yardımı ile dizilerek gerekli olan bownling topu ulaştırılır. Kendi ağırlığı ve eline uygun topu seçerek lobutlara doğru atar. Bir ve birden fazla kişi ile oynandığından dolayı devirdiği lobutların sayısı doğrultusunda olmaktadır. Belli bir çizgiyi geçmeyecek şekilde uzun mesafeden atış yaparak bowling topunun yanlara gitmeyerek lobutların vurulması hedeflenmektedir.

Ekip halinde oynanan oyunlarda amaç en fazla oyunu bitirerek puan kazanmaktadır. Takımlar atışlarını yaparak oynar. Bir lobut destesini yıkmak için toplamda 3 atış hakkı olmaktadır

Bownling terimleri
Strike: Dizili olan lobutların tek atışta yıkılmasına denir. Lobutların yıkılması ile frame2deki atış yapılmaz.

Spare: Oyun hattındaki tüm lobutların 2. atıştan sonra devrilmesidir.

Split: İlk atışta bir veya daha fazla lobutun devrilmesi ile birbirleriyle bağlantısı olmayan 2 ve daha fazla lobutun olması durumunda gerçekleşen olaydır.

Oyun oynanacak hattın uzunluğu ortalama 18,288 metredir. Faul çizgisine basmadan gerisinden atılacak doğru bir atış ile puan elde edilir. Eğlence merkezlerinde kişilerin güvenliği için özel ayakkabı, kadınlar içinde kıyafetler giyilmesi zorunlu olmaktadır. Yarışan kişiler için özel elbiseler, ayakkabılar sağlanmaktaır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu