Okul

Hansel ve Gretel Hikayesinin Özeti

Annesi vefat eden iki küçük kardeş varmış. Babaları oduncu olduğundan dolayı onlarda ormanın içinde minik ama sıcacık evlerinde yaşamlarına devam edermiş. Yaşamlarını sürdüren kardeşlere babası üvey bir anne getirmiştir. Çocukları hiç ama hiç sevmiyormuş.

Hansel ve Gretel hayat dolu ve iyilik sever iki kardeşlermiş. Üvey annesi babalarına “yiyeceğimiz azaldı, çocuklardan kurtulmazsak eğer hepimiz açlıktan öleceğiz” dediğine şahit olmuşlardır. Babaları duyar duymaz karşı çıkmış ve sahiplenmiştir.

Hansel ve Gretel babalarını çok seven iki kardeşlermiş. Onun üzülmesini istemezlermiş. Üvey anneleri ile tartışmaları dahi onları çok üzermiş.

İki kardeş eşyalarını hazırlayarak sabahın erken saatlerinde ormana doğru yolculuk almışlar. Giderken olurda başlarına bir şey gelme durumuna karşı ekmek kırıntıları dökerlermiş. Kuşlar ekmek kırıntıları yediğinden dolayı onlar ormanın derinliklerinde kalmıştır. Yürümüşler, yürümüşler ve yürümüşlerdir. Uzun bir yoldan sonra ileride ev görmüşler. Şekerden çikolatan yapılmış evi görünce kenarından kopararak yemeye başlamışlar. İçeriden çıkan yaşlı bir teyze onları içeri davet etmiş. İçeri girmeleri ile beraber onlara bol yemek vermiş, karınlarını doyurmuş. Yaşlı teyze üst kata çıktığında Hansel’de istemeyerek kulak misafiri olup ve kendisini kardeşini kötü emellerine kullanacağını öğrenir.

Hansel koşarak kardeşinin yanına varır. Olanları anlatır ve derhal gitmeleri gerektiğini söyler. Kapıdan çıkarlar ama arkalarından kötü kalpli cadı onları kovalamaktadır. Kaçmaktan yorulup artık pes edecekleri noktaya gelince babalarını bulurlar. Babaları cadıyı kovalar ve öldürür. Bu sayede Hansel ve Gretel kurtulmuş olurlar. Bir daha habersiz bir yere gitmeyeceklerini ve bir şey yapmayacaklarına dahi babalarına söz verirler.

8 Yorumlar

  1. “-miş” li geçmiş zaman kullanılmamış. + Sonunda Hansel ve Gretel cadıyı şömineye atmıyor muydu?

  2. Çok teşekkürler kardeşimin ödevine ve benim de özeti okumama yaradı . Kısa ve çok önemli yerleri var .kardeşimin çok işime yaradı MÜKEMMEL✌🏻

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu