Okul

Buhar Gücünün Sanayide Kullanılmasının Sonucu Neler Olmuştur

Buhar gücünün keşfi ile makinelerin güç ihtiyacı karşılandığından yeni icatlar üretilmeye başlandı. Makineler, trenler, gemiler gibi devasal yapılar dahi buhar gücünün etkisinde iş görebilir hale gelmiştir. Gelişme göstererek buhar gücünün etkisiyle iş görebilir hale gelmiştir.

Buhar gücü en çok sanayi alanında fabrikaların kurulması, çalıştırılarak üretimin hızla gelişmesinde etkili olmuştur. Büyük sanayiler kısa sürede kurularak çalıştırılamaya başlandı. İnsanların ihtiyaçları bu sayede karşılanmış olmuştur.

Buhar gücü sayesinde insan gücüne olan ihtiyaç azalmıştır. Çalışan makineler etkin şekilde faaliyet göstermiştir. 24 saat üretim yapılarak işçi sınıfı daha sosyalleşmiştir. Gece gündüz çalışan fabrikalar insanların ihtiyacını fazlasıyla karşılamaya başladı. Ülkelerin üretimi beraberinde ham madde ihtiyacı doğurmuştur. Karşılanması için zayıf ülkeler sömürge altına alınarak yüzyıllar boyunca sürece sömürgenin başlangıcını oluşturmuştur.

Buhar gücü 18. yüzyılın ortalarında ortaya çıkmıştır. Buharın gücü kullanılarak çalışan makineler ve çeşitli icatlar yapıldı. Fabrikalar, ulaşım, madencilik alanı, tüm dünya gelişmeler göstererek üretim devam etmiştir. Elektrik gibi önemli buluşunda keşfinde buhar gücü çok önemli görülmüştür.

İnsanlığı geliştirdiği gibi yeni icatlar için ilham kaynağı olmuştur. Gelişen bilgiler sayesinde insanlar öğrenmiş ve daha kolay şekilde öğrenebilir olmuşlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu