Okul

Bulutlar Nasıl Oluşur Kısaca Bilgi

Gökyüzünde farklı şekil ve büyüklüklerde görülen bulutlar, yeryüzünden ısınarak buharlaşan su damlacıklarının bir araya gelerek kümelenmesiyle oluşur. Atmosferde yükseldikçe hava soğuduğu için, buhar halindeki su, yoğunlaşarak minik su damlacıklarını ve büyüklüğü yaklaşık 0,01 mm olan buz kristallerini meydana getirirler.

Bulutlar çoğunlukla beyaz renktedir. Fakat zaman zaman, gri ve siyah renginde de bulutlar görürüz. Bulutlar koyu renkte olduklarında daha kalın bir tabaka halindedirler ve güneş ışığının yeryüzüne geçmesini önlemektedirler. Bulutların oluşumunda, basınç, sıcaklık, havadaki tem ve toz miktarı ve hava akımları gibi birçok faktör etkilidir.

Yağmurun gerçekleşmesi için milyonlarca su damlacığının birleşmesi ve bu şekilde yağmur damlalarını oluşturması gerekmektedir. Havanın hacminin ağırlığı, su damlacıklarının hacminden büyük olduğunda, bulutlar yağışsız halde havada durmakta, yoğunlaştıklarında ise hacmi arttığı için yağışa dönüşmektedir.

Havadaki sıcaklığın yatay olarak aynı olmasından dolayı, bulutların alt kısmı düz bir şekildedir. Orta ve üst kısımları arasında sıcaklık farkı olduğu için bu kısımlar kıvrımlı bir haldedir.

Bulut Çeşitleri

Bulutlar sınıflandırılırken, deniz seviyesinden ne kadar yüksekse, buna göre yüksek, orta ve alça seviye bulutları olarak isimlendirilirler.

Yüksek Bulutlar: Cirrus (Sirüs), Cirrocumulus (Sirrokümülüs), Cirrostratus (Sirrostratüs)

Orta Bulutlar: Altocumulus (Altokümülüs), Altostratus (Altostratüs)

Alçak bulutlar: Stratocumulus (Stratokümülüs), Stratus (Stratüs)

Cirrus (Sirüs) bulutları: Beyaz renktedirler. Saçlarımız gibi lif lif veya ipek gibi parlak, minik buz kristallerinin bir araya gelmesinden oluşmuşlardır

Cirrocumulus (Sirrokümülüs) bulutu: Kum taneleri ya da küçük dalgacıklar şeklinde, ufak kümeciklerden meydana gelmiş ince beyaz ve gölgesiz bulut türüdür.

Cirrostratus (Sirrosstratüs) bulutu: Gökyüzünün bütününü veya bir kısmını kaplayan ve lif lif veya düz görünüşe sahip, şeffaf ve beyazımsı bulut kümeleridir.

Altocumulus (Altokümülüs) bulutu: Çoğunlukla gölgeli, beyaz ve gri renge sahip bulut örtüsü ve kümeleridir. Aşırı soğumuş su damlacıklarından meydana gelir. Ayrıca, çok düşük sıcaklıklarda buz kristallerinden de oluşabilirler.

Altostratus (Altostartüs) bulutu: Çizgili, düzgün görünümdeki grimsi veya mavimsi renkte olan bulutlardır.

Stratocumulus (Stratokümülüs) bulutu: Gri ya da beyazımsı renktedirler. Bu bulutlar su damlaları, yağmur damlalarından oluşur. Yağmur ve kar bu bulutlardan yağmaktadır.

Stratus (Stratüs) bulutu: Çoğu zaman gri renktedir. Sis ve çisenti oluşturan bulutlardır.

bulut
bulut

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu