Okul

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Sanayi Özellikleri

Bölge’de sanayi bakımından en çok gelişmiş şehir Gaziantep’tir. Bu ilimizde gıda, tekstil, kimya, otomotiv, inşaat, deri ve ağaç sanayi alanında büyük yatırımlar göze çarpmaktadır.

Uzun yıllardır devam eden terör sorunu nedeniyle bölge istenilen kalkınmayı gösterememiştir. Ancak Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde son yıllarda yapılan girişimlerle ve devlet destekleri ile, Çimento, gıda, doluma, madeni eşya, tarım aletleri gibi alanlarda gelişmeler görülmektedir. Açılan yeni havaalanları ve köprü ve yol çalışmaları ile sanayi ve ticaretin gelişimini hızlandıran çalışmalar sürdürülmektedir.

Bölgenin Ekonomik Özellikleri

– Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde halkın temel geçim kaynağı tarımdır. Bölgedeki tarım arazilerinin sulanması ve ekonomiye kazandırılması için Güneydoğu Anadolu projesi yürütülmektedir. Bu proje sayesinde daha geniş alanların sulanması ve ürün kalitesi ve çeşitliliğinin sağlanması amaçlanmıştır. Tarımsal faaliyetler sonucunda, bölgede buğday, pamuk, zeytin, susam, çeltik, tütün, karpuz, kırmızı mercimek gibi ürünlerin yetiştirildiği görülür.

– Bu bölgemizden çıkarılan petrol, ülkemizin ihtiyacının yüzde 7’sini karşılamaktadır.

– Özellikle son yıllarda ülkemizde en çok pamuk yetiştirilen şehrimiz olan Şanlıurfa, dokuma ve tekstil alanında da ilerlemeler göstermektedir.

– Güneydoğu Anadolu Bölgesinde hayvancılık da önemli bir gelir kaynağıdır. Hayvancılık faaliyetlerinin sonucu olarak, deri işleme, süt ve süt ürünleri endüstrisi de bulunmaktadır.

sanayi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu