Dini Bilgiler

Namaz ve Oruç Davranışlarımızı Nasıl Güzelleştirir

Namaz ve oruç kılmak dini davranışlardandır. İki davranışta insanların yaşamını güzelleştiren davranışlardan olmaktadır. Dinimizin emrettiği ibadetlerden olduğu gibi bizi rahat hissettirmektedir. Sevap kazandırdığı gibi güzel davranışlarımızı gösterir. İbadet insanlara güzellik ve hayat katar. Olumlu etkiler bırakarak çevremize karşı davranışlarımızı daha hoş kılmaktadır.

Zekat vermek zenginlerin fakir Müslümanlara farz kılınan ibadetlerdendir. Allah’ın emrinin yerine getirildiği ve hoşnut olduğunun göstergesidir. Davranışların güzel olması hayır ve bereket yönünden insanlara katkılarda bulunur.

Para kazanma hırsının olmaması, bencillikten kurtulması, acımasızlık ve hak yemekten uzak duran kişi haline getirir. Zekat vermek insanı iyiliğe ve hayırlığa yolu iter. Tehlikelere karşı kendisini uzak tutmasını bilir. Namaz, haç, oruç gibi ibadetler insan davranışlarını güzelleştiren ibadetlerdendir. Birbirleri ile anlaşarak çevrelerini daha da güzel hale getirebilirler. İbadetlerini güzelce yapmaları Allah’ın beğendiği güzel ahlaka sahip olmasını gösterir. Hayırlı ve faydalı olabilmek için İslam dininin şartları yerine getirilerek o yönde davranış gösterilmelidir. Güzel davranırsak hayırlara ulaşırız hayır kazanırız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu