Okul

Burun Özellikleri ve Görevleri

Burnumuz çevremizdeki kokuları algılamamıza yardımcı olan organımızdır. Beş duyu organımızdan birisi burnumuz olmaktadır. Solunumun gerçekleşmesi için burnumuz görev üstlenir.

Burnumuz yüz bölgesinde orta kısımda bulunur. Üç ayrı kıkırdaktan oluşur arka kısmı kemikten meydana gelmiştir. Burun boşluğu sapan kemiği, kıkırdak denilen iki bölümden oluşmaktadır. Burnun ön kısmında iki delik dışarıyaaçılır ve arka kısımda yutağa açılmaktadır. Burnun yan kısmı kıvrımlar şeklinde olmaktadır. Burada mukus salgısı üretilir ve kıllar ıslanarak dışarıdan velebilecek hastalıkların önüne geçilir. Kan damarları açısından zengin olarak soluğu ısıtır toz ve mikropları arındırmaktadır.

Burnun dışarıdaki kısmında iki boşluğuda koku alma yetisine sahiptir. Yüzümüzde görünen kısımdaki iki boşluğu gösterir. Koku alma hücreleri ve koku alma sinirleri bulunmaktadır. Bu sinirler sayesinde hücreler koku alabilmektedir.

Nezle ve grip olduğumuz zaman burnumuz akar daha nemli olur. Mikroplardan ve toz parçacıklarından arındırılması için daha nemli hal almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu