Okul

Mudanya Ateşkes Antlaşması İle İşgalden Kurtarılan Yerler

1922 yılındaki Büyük Taarruz’un ardından İngiltere, Fransa, İtalya ve Ankara Hükümeti arasında imzalanan Mudanya Ateşkesi uzun ve uğraşlı görüşmelere sahne olmuştur. Doğu Trakya, İstanbul ve Boğazlar bölgesini geri almak isteyen Ankara’nın teklifi üzerine görüşmeler başlamış ve 11 Ekim 1922’de anlaşmaya varılmıştır.

Antlaşmanın Önemli Maddeleri

1. Türk ve Yunan birlikleri arasındaki çatışmalar sona erecek.

2. Yunan birlikleri Doğu Trakya bölgesini güvenli biçimde boşaltacaklar.

3. İtilaf Devletleri kalıcı barış sağlanana kadar Anadolu’da kalacak ancak İstanbul ve Boğazların kontrolü Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne ait olacak.

Antlaşma’nın Önemi ve Geri Kazanılan Topraklar
Mudanya Ateşkes Antlaşması ile Doğu Trakya toprakları ve İstanbul geri alınmış, Boğazların kontrolü sağlanmıştır. Aynı zamanda bu antlaşma ile Ankara hükümeti uluslararası alanda diğer devletler ile eşit koşullara erişerek bir antlaşmaya imza atmıştır. Ankara Hükümet’inin tanınması açısından önemli bir adım olmuştur. Bu antlaşma ile Mondros Ateşkesinin hükümleri geçersiz sayılmış ve Lozan Barış Antlaşmasına giden süreç başlamıştır. Böylece Kurtuluş Savaşı’nın askeri kısmı sona ermiştir. Yeni Türk devleti, kendini uluslararası arenada büyük bir başarı ile gösterme fırsatı yakalamış ve Lozan görüşmeleri ile bu durumu perçinlemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu