Okul

Büyük Şehirlerde Yaşamanın Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir

Büyük şehirlerde yaşamanın avantajları olmakla beraber dezevantajları da vardır. Büyük şehirlerde sunulan imkan ve olanaklarla yaşam kısmen kolaylaşır. Ama kolaylaşan yaşam şartlarında bizlerden götürdüklerini de unutmamak gerekir.

Örneğin Eğitimimiz için önemli olan okul büyük şehirlerde çok olmakla birlikte küçük yerlerde çok daha az yada hiç yoktur. Marketler büyük şehirlerde elimizin altında ki her yerde diyebileceğimiz kadar çokken küçük yerlerde oldukça azdır. Buna bağlı olarak market alışverişinde alınması gerekenler seçim imkansızlıklarıyla yapılır. Halbuki büyük şehirde altarnatifler çok olduğundan seçim imkanları da o doğrultuda fazladır.

Kültürel açıdan sinema, tiyatro gibi sanatsal faaliyetler büyük şehirlerde bulunmaktadır. Gidilecek yerlere ulaşımların sağlanması için araçlar büyük şehirlerde adım başı ve seçenekleri bol olurken küçük yerlerde oldukça sınırlı hatta saatler takip edilerek yapılır. Buna karşı nüfusun çok olduğu büyük şehirlerde o orantıda trafikte araç olacağı için egsozlardan çıkan kirli havayı soluyan bireylerin sağlıkları olumsuz etkilenmekte, küçük yerdeki bireylerin temiz havada yapacakları gezintilerde alacakları bol oksijen ile yaşantılarını daha sağlıklı götürecekleri, kendi bahçe yada tarlalarında yetiştirilen sebze ve meyvelerle beslenecekleri içinde sağlıklı olacakları bir gerçektir.

Yaşam koşullarının Büyük şehirlerde çok daha ağırdır. Ekonomik olarak da zorlanılması sinir, sıkıntı ve üzüntü, gelecek kaygısı yaratırken, küçük yerlerde bütün bunlardan uzak mutlu, mesut bireylerin bulunması bizleri bu ayrımlarda artısı ve eksisiyle düşündürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu