Okul

Tarih Araştırmalarında Objektifliğin Sağlanmasının Koşulları

Dünyanın oluşumundan günümüze kadar geçen sürede yaşanmış olayları, savaşları, yaşam koşullarını günümüze kadar doğru bilgilerle aktarabilmek için çalışmalar yapılır. Bu çalışmalarda en önemli unsur araştırma konusunun geçtiği zaman, koşulları, ekonomisi ve iklim şartları göz önüne alınmalıdır.

Yazılı, yazısız materyallerden faydalanan konunun uzmanları objektif yani tarafsız olmalıdır. Böylelikle günümüze kadar geçen sürecin bizlere doğru bir şekilde aktarılması sağlanmış olur.

Tarih araştırmacılığı yapan uzman kişiler olaylara bir çok yönde bakarlar. Tarafsız olmayarak alacakları kararlar öğrenecek olan kişilerin bakış açılarını etkiler. Yazılacak tarihi bilgiler en objektif şeklinde yansıtılmalıdır. Tarihi bilgiler kesin ve net olmaya ihtiyacı olduğundan dolayı etkilenmeleri kaçınılmaz olur. O dönemde yaşanmışlıklar doğru olursa insanların bilgilere kolayca ulaşabilmesinde yardımcı olur. Her olayın evreleri, dönemin şartlarını etkilemektedir. Farklı çevrelerde geçtiği için doğru kaynaklardan yararlanılarak sonuç alınması mümkündür. Objektif tarihçilik doğru tarihçiliğin en önemli göstergesidir.

İnsanlar uluslarının tarihi kaynaklarını farklı yorumlasaydı doğru bilgilere ulaşamazdık. Objektif olunduğu sürece tarih kendisini yansıtır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu