Çağdaş Uygarlık Düzeyi Nedir

İnsanlar tarih boyunca yaşamlarını düzene sokmak için toplu yaşam sürdürmüşlerdir. Birlikte yaşamak bazı yaşamsal olaylarını beraberinde getirmiştir. Medeniyet kurma ihtiyacı duyarak kendi yaşamlarında medeniyet kurmuşlardır.

Çağdaş uygarlık düzeyi, yaşadıkları medeniyetin çağın maddi ve manevi bütün değerlerini korur ve dünyasında ön planda olmasıdır.

Tarihte bir çok milletin devletleşerek çağın gelişmişliğine uyum sağlamak için bilim ve teknik alanında yeni değerler ortaya çıkarmışlardır.

Milletin devlet olma yolunda medeniyetinin, çağdaş uygarlık düzeyinde olması gerekir. Medeniyetlerin şekillendirmesi insani değerlerin korunması gerektiğidir. Bilimin ve ilmin gelişmesinde etkilidir. Adalet, hürriyet, merhamet, vicdan kavramlarının saygı ve sevgi içinde işlenmesi gerekmektedir. Gelişmesini sağlayacak olan kurum ve kuruluşların oluşturulmasında etkindir. Çağdaşlığın benimsenmesi ve seviyesinin yükseltilmesi için gereklidir. Çağdaş uygarlık düzeyinde bilim ve teknik düzeyinin gelişmiş olması gerekir. İnsanlar bilimsel gelişme sağlayabilmeleri için hastalıkları korumaları gerekmektedir.

Bilim ve tekniğin gelişmesinde insanlığın çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmasına etkindir. Aksi halde çağdaşlık ve uygarlık gelişmez.

Yaşanılan dönemin maddi ve manevi değerleri önemlidir. İnsanların hizmetine sunulmasıyla gelişmişlik sağlanarak insanların öğrenimi sağlanır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz