Okul

Hastalık İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

Hastalıklar hayatın her alanında karşımıza çıkıyor, özellikle kış aylarında sıklıkla karşılaşılan durumdur. Sağlıklı yaşayamayan insan normal hayatını düzenli şekilde devam ettiremez. Hastalıklarla mücadele ederek hastalıkları yenmek için düzenli sağlıklı beslenerek sağlığımıza dikkat etmeliyiz. Atalarımız hastalıklara dair bir çok söz söylemiş, günümüze kadar ulaşarak atasözü olarak tabir edilmektedir.

Atalarımızın söylediği atasözleri nasihat ve ders verici nitelikte olarak, eğitici ve öğretici olmaktadır. Atalarımızdan bizlere kalan miraslardır.

Hasta olmayan sağlığının kadrini bilmez; Sağlık kıymetlidir, sağlıklı olunduğu zamanlar kimse sağlığının değerini bilmez. Ne zaman hasta olur o zaman sağlığı için çabalar hastalanmamak için elinden geleni yapar.

Hastaya bakmaktan hasta olması yeğdir; Hasta insanın hayatı sağlıklı insana göre çok daha zordur, hasta olmaktansa hastaya bakmak daha iyidir.

İyi olacak hastanın, doktor ayağına gelir; Hasta olan biri dermanını uzakta aramamalı, yeri geldiği zaman hastalığının tedavisi yakınında olur.

Hastalık kantarla girer miskalle çıkar; Hastalık aniden ve ağır şekilde gelir, iyileşme süreci yavaştır.

Ecel geldi cihana, baş ağrısı bahane; Ecel geldiği zaman baş ağrısı sanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu