Okul

Çanakkale Savaşı Efsaneleri

Çanakkale savaşında gerçekleşen mucizeler, yaşanan efsaneler Türk milletinin azmi ve inancı doğrultusunda olmuştur. Türklerin kaderini belirleyecek olan boğazların kontrolü kimde kalacağına dair yapılan savaş olmuştur. Yüz binlerce şehidimizin kanı döküldüğü topraklardır.

Nusret Mayın Gemisi
Boğazda koruma sağlanması için Nusret mayın gemisi denize açıldı. Karanlık Liman ve Seddülbahir arasındaki mayınlar tekrar toplanarak boğaza dizilecekti. Mayın gemimizi koruyan Anadolu Feneri İngiliz gemisi üzerine ışıklarını tutarak onu takip etmekteydi. Birden bire fener arıza yapması sonucunda İngiliz gemisi projektörlerini açarak denizdeki hareketlerini takip etmekteydi. Yakalanması an meselesi olan mayın gemimizin birden bire Anadolu Feneri çalışmaya başladı. İngiliz gemisine doğru projektörlerini tutması sonucunda kendi ışıklarını söndürmüştür. Fenerin bozulup kendiliğinden tekrar çalışması olayın mucize olarak görülmesini sağlamıştır.

Bulutların Koruması
Bulutların inde İngiliz alayının kaybolması. Kraliyet alayının harekete geçip saldırı emri alması ile başlamıştır. Sağ cenahta bulunan alay hızlı şekilde ilerlemekteydi. Damakçı Bayırı’na doğru hareket etmekteydi. Tepenin üzerine soluk bir bulut bunuyordu. Buraya giren askerlerin gözden kaybolmaları sonucunda kendilerinden bir daha iz alınmamıştır. Burada 267 İngiliz birliğinin kaybolup kendilerinden iz dahi bulunmamıştır.

Seyit onbaşı’nın 215 kilo ağırlığında mermiyi kaldırarak namluya sürmesi mucizelerden birisi olup bugün halen tartışılmaktadır.

Allah’ın Türk milletini koruduğunu gösteren olaylar olmuştur. Mucizeler ve efsaneler sayesinde Çanakkale savaşında üstünlük sağlayan Türkler burada hakimiyet sağlamıştır. Hepimizin bildiği

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu