Okul

Çevre Eğitimi Nedir

Çevre eğitimi toplumun bilinçlenerek çevresine karşı duyarlı olmasını sağlar. Çevrede bulunan doğal, tarihi, kültürel değerlerimizi tanıyarak korumak ve çevresel faaliyetlere katılarak hizmet verme durumudur. Görev almak insanları harekete geçirerek bilinçlenerek öğrenmesine yardımcı olur.

Sağlıklı ve dengeli yaşam için çevre eğitimi alınmalıdır. Çevre sağlığını korunması devletin ve vatandaşların en önemli sorumluluklarındandır. Anayasamızda da çevrenin korunmasında vatandaşlarında görevi olduğu vurgulanmaktadır. Çevrenin temiz tutularak temiz tutulmasında önemli görevler üstlenebiliriz.

Çevre bilinci çevremize karşı düşünceli ve duygusal davranışları getirir. Çevremizle ilgili alınacak kararlarda düşüncelerimizi paylaşarak daha güzel çevreye sahip olabiliriz. Kendimizi huzurlu hissettiğimiz gibi mutlu olmamız kaçınılmaz olur. Kapsamlı olarak geniş düşünceler kafamızın bir kenarında olacaktır. Kuşkusuz böyle düşünceler insanı rahatlattığı gibi mutlu olmasını sağlar. İnsanoğlu çevresindeki değişimlerden etkilenir. Yaşamı boyunca bir çok kez buna şahit olarak yaşamını farklı şekillerde kullanır. Karşılıklı olarak etkileşimde olmak gelişmesi ve çevresini tanımasında yardımcı olmaktadır.

Çevre ile ilgili bireylerin hak ve görevlerinin bilincinde olması oldukça önemlidir. Çevresine karşı duyarlı olmak için eğitim almalı ve çevresini tanımalıdır. Toplumun tüm kesimleri eşit şekilde ilgilenirse daha güzel ve yaşanabilir çevreye sahip oluruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu