Okul

Fen ve Teknolojinin Hayatımızdaki Yeri

İnsan hayatının gelişerek bilimsel anlamda ilerlemesi adına fen ve teknolojinin gelişimi önemlidir. Bilimsel çalışmalar insanların ihtiyaçlarını karşılayacak şekildedir. Fen ve teknoloji alanındaki çalışmalar insan hayatını kolaylaştıracak buluşların ortaya çıkmasında etkili olmaktadır. Araştırmalar bilimsel deneylerle desteklenerek geliştirilmesi sağlanıyor.

Gelişmiş ülkelerde fen ve teknoloji alanında önemli çalışmalar yapılmıştır. Ülkeler arasındaki rekabetin artmasında teknoloji önemlidir. Gelişmiş bir teknolojiye sahip olan ülke dünya yönetiminde söz sahibi olabiliyor. Bilim insanlarının çalışmaları önemli tutularak devletler tarafından bütçe ayrılarak hız kazandırılmaktadır. Dışa bağlılıktan kurtularak bütçenin gelişerek üst seviyelere çıkmasında etkin rol üstleniyor. Sürekli yenilikler ve piyasanın ihtiyacını karşılayacak çalışmalar yapılmaktadır.

Gelişen ülkelerde fen ve teknolojiden yararlanıp ihtiyaçlar karşılanır olmuştur. Eskiyen bilgiler eskide kalarak geliştirilerek yükselmesi sağlanır. Ülkemizde fen ve teknoloji alanında çalışmalar fazlasıyla yapılmamaktadır. Gerekli yatırımların az olması faydalanma oranlarını da düşürmektedir. İnsanlar teknolojik anlamda ilerleyen ülkelerde daha refah yaşam sürdürebilir olmuşlardır. Gelir düzeylerinin de artması insanların yaşamını kolaylaştırarak katkı sağlamaktadır. Eğitimin, ekonominin gelişmesinde fen ve teknoloji doğru orantılı olarak gelişir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu