Okul

Çevremizi Temiz Tutmak İçin Neler Yapmalıyız

Canlı varlıkları etkileyen dış etmenlerin tümüne çevre denir. Çevre kirliliği ise İnsan sağlığı kadar dünyada ki bütün canlıların hayatını tehdit eder. Çevremizi temiz tutarak insan sağlığını korur, gelecek nesillere daha güzel bir hayat bırakmış oluruz. Yaşadığımız çevre evimizle başlar. Evimizde başlatacağımız temizlik dalga, dalga yayılarak genişler ve çok daha büyük boyutlara ulaşır. Elde edilen kazanç ise bugün ve yarınlarımızdır.

Elektrik tasarrufu yapmak, Çöpleri, çöp kutusuna poşetin ağzını sıkıca bağladıktan sonra atmak, bitmiş pilleri sokaklara atmamak, bir ürün alırken geri dönüşümlü olmasına dikkat etmek, plastik ve naylon atıkları yakmamak, kimyasal gübre yerine organik atıklar kullanmak, ormanları yakmamak, ağaçları korumak, ağaçlardan elde edilen kağıtları geri kazanmak, sanayi ve evsel atıkların çevreye gelişi güzel atmamak, kimyasal ve biyolojik silahları kullanmamak, pis su atıklarını dışarıya akıtmamak, tıbbi atıkları kesinlikle görevlile teslim etmek, doğadaki hayvan dengelerini bozmamak çevremizi temiz tutmamız için yapmamız gereken önemli görevlerimizdendir.

Bunları yapmadığımız takdirde küresel ısınma, dünya çoğrafyasının değişmesi, kıtlık, su kaynaklarının yok olmasıyla birlikte yarınlarımız tehlike altına girer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu