Okul

Tatlı Dil İle İlgili Deyimler

Günlük her alanda tatlı dile ait deyimler kullanmaktayız. Bazen deyimleri kullanırken farkına varmamamız onu kabullenerek benimsemiş olmamızdır. Güzel konuşmanın, güzel söz söylemenin deyimler ve insanlar üzerinde etkisi büyüktür. Tatlı dil ile ilgili söylenen sözler deyimler manasında şöyle kullanılmıştır:

Tatlı dil güler yüz: Samimi ve içten konuşma yapan insanları anlatır. Tatlı dilli ve güler yüzlü olan insanlar karşısındakine yalan söylemez, samimiyetle cevap verirler.

Tatlıya bağlamak: İki taraf arasındaki sorunu güzel bir dille çözerek barıştırmaktır. Tatlı dille uzlaşma sağlayarak sorunların çözümünün sağlanması.

Tatlı dil yılanı deliğinden çıkartır: Güzel ve tatlı dille konuşan birisi karşısındaki kişiyi ikna edebilir. Güzel konuşmak gönül yapıcı olmak insanlar ikna edebilir.

Tatlı ye tatlı konuş: Sözümüz acı olmamalı, güzel yemekler yiyerek tatlı konuşarak birbirimizin gönüllerini hoş tutmalıyız. Kırıcı olmamalı, gönül yapıcı olmamız gerekir.

Dilin kemiği yok: İnsanları hoş tutanda kıranda dildir. Güzel konuşursan gönlünü alır mutlu ederiz. Kötü konuşursak kalp kırarız insanları rahatsız ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu