Okul

Çevrenin Korunmasında Yasalar mı Eğitim mi Etkilidir

Dünya herkesin ortak malı olduğundan çevremize karşı hepimiz duyarlı olmalıyız. Çevreden sorumlu olan biri varsa oda kendimiz olmaktayız. Bir başkası bizim yaşadığımız çevreden sorumlu değildir. Kendimiz çevremize bakarsak eğer sorunların önüne geçebiliriz. Bizden sonra yaşayacak olan nesil daha güzel bir yere sahip olabilir. Kirli ya da temiz dünyada yaşamayı kendimiz seçebiliriz.

Çevre eğitimi çevrenin korunmasında önemlidir. Temiz çevrenin önemini anlayan, çevresine sahip çıkan insanlar çevresine karşı duyarlı olurlar. Küçük yaşta verilecek eğitim beraberinde gelişerek eğitimi ve öğretimi destekler hale gelir. Bilinçsiz insanların çevrelerinin önemini bilmeden hor davranmaları zarar vermektedir. Zarar verdikleri aslında kendi geleceklerinin olduğunu bilseler bu şekilde zarar vermezlerdi. Bilinçsiz kalmak çevrenin öneminin farkına varmalarını da önlemektedir. Hayatın her alanında çevrenin korunarak sahip çıkılması önemli olmaktadır.

Bilinçsiz insanlara ve duyarsızlara karşı yasalarda caydırıcı olmaktadır. Çevre önemini bilmeden zarar verici davranışlarda bulunmak oldukça kötü olmaktadır. Güzel olan her şeyi korumak bizim görevimizdir. Yasalarca koruma altına alınmış olmasına rağmen insanlar için caydırıcı da olmamaktadır.

Yazımızdan anlayacağınız gibi çevrenin korunmasında başta eğitim önemlidir. Bilinçsiz bir insan için yasalar ne kadar katı olursa olsun onlar yine bildiğini yapacağı düşüncesi ortaya çıkar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu