Okul

Yenilenebilir Enerji Kaynağı Kullanmak Neden Önemlidir

Sahip olduğumuz doğal kaynakların yeryüzünde sınırlı olmasından dolayı gün gelip tükeneceği gerçektir. Yenilenebilir enerji kaynakları ise kullanıldığı sürece tekrar döngü içinde kullanılabilir haline gelmesidir. Güzel bir gelecek için yenilenebilir enerji kaynaklarına ihtiyaç duyulmaktadır.

Doğa ile fazla etki-teki ilişkisi içinde olan insanların doğaya verdikleri zarar sonucunda kendileri de zarar görmektedir. Örneğin bugün doğal kaynaklar için doğaya zarar verilmesi doğanın düzenini bozar.

İnsanların yaşamlarını devam ettirebilmeleri için temel ihtiyaçlarını gidermek için elektrik, su ve çeşitli enerji kaynaklarına ihtiyaç duyar. İhtiyaçların karşılanması için çeşitli doğal kaynaklara başvurularak enerjiye çevrilmesi sağlanır.

Ülkemizde özellikle enerji kaynağı bakımından doğalgaz, petrol, kömür gibi fosil yakıtlar ağırlıklı kullanılmaktadır. Fosil yakıtlar yer altından çıkartılarak çeşitli işlemler sonucunda kullanılmaktadır. Sanayi kuruluşlarında özelliklerinde doğalgaz, petrol kömür kullanılır. Ancak kullanılan enerji kaynakları yenilenmeyen enerji kaynaklarından oluşmaktadır. Dünya üzerinde sınırlı ve belli miktarda olmasından tükenmemesi gerekmektedir.

Yenilenebilir enerji kaynakları rüzgar, güneş gibi enerji kaynakları bulunmaktadır. Doğa dostu iken canlıların sağlığının dostu olmaktadır. Elektrik enerjisi için rüzgar tribünleri, güneş pilleri, hidroelektrik santrallerinin kullanılması gerekmektedir. Bu sayede sahip olduğumuz enerji kaynaklarını koruma altına almış olacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu