Okul

Çocuğun Gelişiminde Eğitimin Önemi

Çocukların gelişiminde ailenin, eğitimin ve çevresinin önemli rolü var. Bunlar birbirlerine bağlı olarak yaşamı boyunca öğrenim ihtiyaçlarını buradan karşılar. Arkadaşlarından öğrenecekleri hem de okul çevresi onlar için sosyal ortam yaratır. Çocuklar dışarıdan aldıkları bilgiler onların düşüncelerinin şekillenmesini etkiliyor. Öğretmenler ve arkadaşlar tarafından eğitim etkili şekilde gelişmesiyle bakış açısını da değiştirecektir.

Toplumsal hayatımızda aldığımız bilgiler cahilliğimizin önüne geçerek bilgili olmamızı sağlar. Eğitim konusunda zorunlu 12 yıllık eğitim hayatı boyunca çocuklar eksikliklerini tamamlayarak sosyal olayları yorumlama kabiliyetine ulaşırlar. Kendi kararlarını verecek hale geldikleri zaman çevresinde etkili olabiliyor. Cahil ve eğitimsiz insanların yapacakları belli olmaz, eğitimli insanlar bulundukları ortamda davranışların yorumlayabilirler. Eğitim şart olduğundan dolayı hataların yapılmasının önüne geçilebilir.

Eğitimsiz aileler çocuklarına cahilliği miras bırakıyor. Öğrenim hayatlarını olumsuz etkiledikleri gibi yaşamlarının zor olmasına sebeptir. Çocuklar kötü alışkanlıklara doğru ilerleyerek evden kaçma, sokakta yaşama, kötülük, hırsızlık, madde bağımlılığı gibi durumlar görülür. Anne babanın kendisini geliştirerek çocuklarının eğitimini destekleyebilirsiniz. Çevremizde örnek alınacak davranışlar daima iyi yönde olmayarak kötülük ile karşı karşıya kalmamıza sebep oluyor. Eğitimsiz insanlar tarafından onların kötü alışkanlıkları hayatımızı etkiliyor. Okul bize doğru arkadaşlıklar edinmemizi sağladığı gibi insanlar arasındaki ilişkilerimizi kuvvetlendiriyor.

2 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu