Okul

Çoçuk Kalbi Kitabının Özeti

İtalya’nın bir mahalle okuluna 3.cü sınıftan başlayan Enrico eski öğretmeninden ayrılmanın üzüntüsü ile yeni okulundaki Öğretmenine ısınamaz ve üzülür.

Üzüntüsü gün geçtikçe yeni okuluna ve öğretmenine alıştıkça azalmaya başlar ve yeni öğretmenini de sever. Bir gün okula giderken atlı tramvay yoluna düşen bir çocuk görür, Robetti adlı bir başka çocuk ise tramvay yoluna düşen çocuğa yardıma çalışırken kendi ayağı atlı tramvayın altında kalır. Bunu gören Enrico gördüklerinden çok etkilenir üzülür.

Yine bir gün Enrico’nun okuluna başka bir okuldan Calabriali adında bir öğrenci gelir. Öğretmeni bu öğrencinin okula alışabilmesi için herkesin yardımcı olmasını ister. Böylece öğretmeni Calabriali’nin sınıfla kaynaşmasını sağlar. Enrico ise bu uyum süresinden de etkilenmiştir.

Bir başka gün annesi ve kız kardeşi ile fakir olan bir aileye yardım götürürler. Enrico burada sınıf arkadaşını görür. Babası olmayan Crossi bütün zorluklara rağmen karanlık bir odada ders çalışmaktadır. Bu duruma üzülen Enrico’nun annesi aileye para yardımında bulunur.

Kitabın son bölümüne doğru Enrico’nun annesine saygısızlık yapmaya başlamasıyla anne ve babasının üzüntüsü anlatılır. Bu duruma üzülen anne ve baba Enrico ya çeşitli nasihatlerde bulunurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu