Okul

Enerji Tasarrufu İle İlgili Hikaye

Enerji tasarrufu ülkemize ve bütçemize en büyük desteği sağlar. Yapacağımız ufak tefek tasarruflar dahi geleceğimize daha sağlam adımlarla ilerlememizi sağlar.

Efsun ve su tasarrufu

Efsun, oturma odasında televizyon seyrederken babası su faturasını alıp eve gelir. Bu hafta su faturası normalin çok üstündedir. Toplanarak tasarruf nasıl yapacakları konusunda konuşmaya başlamışlardır. Baba su faturasının çok gelmesinin aile bütçesinde sorun yaşatacağını dile getirmiştir. Faturaların ödenmesi için daha çok çalışması gerektiğini, ailesi ile daha az zaman geçirmesine neden olacağını dile getirdiler. Bütçelerinin zorlanmalarından dolayı eşyaları alamayacaklarını söylemişlerdir.

Efsun itiraz ederek “baba bana oyunca alacaktın” der. Baba “faturaları ödemek zorundayız yoksa su içemeyiz” derler. Bundan sonra suyun boş yere harcanmayacağını dair söz vermiştir. Aradan haftalar geçer fatura günü tekrar gelir. Bu sefer su faturası olduğundan çok daha azdır. Bütçelerine zarar vermeyeceğini açıklamıştır. Artık Efsun o çok istediği oyuncağı alabileceğini düşündü. Babası faturayı görünce eve gelince Efsun’un o sevdiği oyuncakları alıp gelmiştir. Su tasarrufu ile aile bütçesine destek sağlayacağını öğrenen Efsun artık çok daha dikkatli kullanmaya başlamıştır. Gereksiz yere hiç su harcamamış, mümkün olduğunca az harcamıştır. Artık ailesinin bütçesine katkıda bulunduğunu öğrenmesi onu çok mutlu etmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu