Okul

Coğrafyanın Bölümleri Nelerdir

Yeryüzünün fiziki, demografi, antropoloji ve siyasi olarak incelenmesi coğrafya biliminin alanına girmektedir. Yeryüzüne dair tüm araştırma ve incelemeler coğrafya bilimince yapılır. Geniş inceleme alanı olmasıyla bir çok bölüme ayrılır. Coğrafya biliminin inceleme alanı olarak alt bölümleri kullanır. Her bölüm coğrafyaya yardımcı bilim dalı olarak görülmektedir.

Coğrafyanın bölümleri şunlardır;

Genel coğrafya: Kendi içinde fiziki, jeomorfoloji, klimatoloji, biyocoğrafya ve hidrografya olarak ayrılır.

Beşeri Coğrafya: Belli bir bölge içerisinde nüfus ve dağılışı, yaş, cinsiyet, faaliyetler, meskenler, yerleşim tiplerini inceleyen bilim dalıdır. Coğrafya biliminde fiziki ve beşeri olarak ikiye ayrılmaktadır. İnsanların yaşadıkları yerlere göre dağılımlarını ve incelemelerini yapar. Tarihsel coğrafya, kültürel coğrafya, demografi coğrafya, kent coğrafyası olarak incelenir. Bölgede yaşayan canlı varlıkların çeşitli bilgilerine göre incelemeler yapmaktadır.

Ekonomik Coğrafya: Belli bir bölgede ticaret (üretim ve pazarlama) konularını inceleyen bilim dalıdır. Ekonomik faaliyetlerin takibini inceler ve araştırır.

Yerel Coğrafya: Coğrafyanın incelediği tüm konuları tek çatı altında toplar. Yerel coğrafya belli bir sınır içerisinde olan incelemelere bakmaktadır. Örneğin rüzgar oluşumuna dair klimatoloji bilimini içerisine alır. Türkiye’de etkili rüzgarlar ve çeşitlerini araştırmak gibidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu