Okul

Çölleşme Nedir Kısaca

Çölleşme, iklim değişiklikleri ve insanların etkisi sonucunda belirli bir bölgeyi etkisi altına alarak kuraklık, yarı kurak ve az yağış alan bölgelere dönmesine sebep olur. iklimsel olarak değişiklikler belli bir bölgenin tamamını etkiler. Aşırı otlatma, arazinin aşırı sulanması ve sürülmesi, ormansızlaşma ve toprağın üstünün kirlenmesi çölleşmeyi tetiklemektedir. Çölleşmenin bir diğer nedeni dünya nüfusunun hızla artış göstererek doğal kaynakların ve doğanın etkilenmesidir.

Çölleşme sonucunda kıtlık, yoksulluk, sağlıksız beslenme, sel taşkınları, göçler, toprakların verimsizleşmeleri ve savaşlar görülür. Günümüzde çölleşen bölgeler verimsizleşerek terk edilmekteydi. Çölleşme dünya üzerinde hızla yayılma göstermektedir. Afrika, Asya, Kuzey Amerika kıtalarında görülmektedir. Avrupa’da beş devletin toprakları içerisinde çölleşme başlamıştır. Günümüzün küresel sorunlarından birisi olarak görülmektedir.

Ülkemizde çöl bulunmamakta ancak erozyonla mücadele daha etkin şekilde yapılmalı. İlk beş ülke arasında yer almamalıyız. İklimsel verilere göre, ülkemizde Iğdır ve Konya ovaları, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde kuraklık ve çölleşmeye dair belirtiler ortaya çıkmıştır.

Çölleşmeye dair etkin mücadele için çevre kuruluşları ile ortak hareket edilmeli. Bunlardan biri TEMA vakfı olmakta. Ülkemizde çölleşme, erozyon gibi etkilere karşı mücadele etmekte.

Çölleşme nedenleri şunlardır;

Doğal nedenler erozyon, toprak verimliliğinin azalması, iklimsel değişiklikler.

Ormansızlaşma, meraların ve hidrolojik yapıların bozulması, toprakların amacı dışında kullanılması.

Sosyo ekonomik nedenler.

2 Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu