Okul

Cumhuriyetin İlanının Önemi Nedir

29 Ekim 1923 tarihinde ülkenin yönetim biçimi Cumhuriyet ilan edilmiştir. Cumhuriyetin Türk milletine ve gelecek nesillere getirileri kalıcı olması hedeflenmiştir. Cumhuriyet kendi kendine yetebilen yönetim biçimidir. Egemenlik halka ait olmasıyla kendi kendini yönetecek olan insanları seçme hakları vardır. Büyük liderler ve kurtarıcılar olmadan ülkenin kendi kendini yönetecek olan insanların olması yeterlidir. Cumhuriyet yönetiminde halkın seçtiği temsilciler ile yönetilir.

Mustafa Kemal Atatürk, sonbahar aylarının soğuğunda uzun zaman düşünmüştür. Cumhuriyet başından beri kafasında olmuştur ancak eksikliklerini gidermeye yönelik düşüncelere girmiştir. Devletin ismi yoktu, rejimin ismi yoktu, hükümet sisteminden ileri bir durum olmaktaydı.

1921 yılında ise çıkartılan anayasa bir çok sorunun çözümünü getirmiştir. 29 Ekim 1923 tarihinde yapılan değişikliklere şunlar eklendi;

Türkiye Devletinin yönetim biçimi Cumhuriyettir.
Devletin ismi Türkiye Cumhuriyeti’dir.
Hükümet kabine sistemi ile yönetilecekti.
Cumhurbaşkanı devletin başkanıdır.
Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi dili Türkçe’dir.

Cumhuriyetin ilanı sağlanarak halka bir çok haklar tanınmıştır. Cumhuriyet yönetiminde seçme ve seçilme getirildi. Anayasal haklar getirilerek iyileştirmeler yapıldı. Halka bir çok haklar getirilerek düzensizlik, adaletsizlik ortadan kaldırıldı. Devlet işleri düzene girmiştir, hizmet alanında kalite artmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu