Okul

Üretimde ve Yönetimde Toprağın Önemi

Bir ulusun gelişip kalkınması için dışa bağımlılığını azaltarak kendi kendine yetmesi gerekmekte. Ulusun sahip olduğu topraklardan en verimli şekilde faydalanması gerekir. Dışa bağımlılık azaldığında savaş zamanında muhtaç olmadan kendi kendine yeter. Bugün her ulus kendi topraklarında tarımcılığa önem vermiş, madenlerinden en iyi şekilde faydalanmakta. Kendine yetebilen ulus hızla büyüme gösterir.

Topraktan elde edilen ürünler ülkenin besin ihtiyacını karşılar. Ekilen topraklardan verimli olarak üretim kazandırır. Aynı çatı altında yaşayan insanlar kendi ihtiyaçlarının karşılandığını bilir. Fiyatlar maddiyat olarak kendilerine yeteri kadardır. Türkiye bu ülkelerden biridir. Kendine yeten, ihtiyacını karşılayan, dışa bağımlılığını azaltmıştır. Dışa bağımlı bir ülke ürün alabilmek için ticaret yapması gerekir. Aldığı kadarda bir şeyler satması gerektiğinden ülke üretimde geri kalırsa eğer karşılanamaz hale gelir. Topraklarda yetişen her ürün besin kaynağı olarak ülke içinde dağılır. İhtiyacı olanlar gerekli ihtiyaçlarını bu sayede karşılar.

Toprak sadece ekip biçmek değil işlenerek çeşitli madenlere ulaşılmasını sağlar. Altın, gümüş, demir, bakır gibi çeşitli madenler elde edilerek kullanılır. Toprak doğa afetlerinde önüne geçer. Engelleyici etkisi sayesinde olası tehlikeler önlenir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu